Als je de panelen hebt laten zagen door de houthandel, controleer dan voordat je begint (of beter: als je nog in de winkel bent) goed de maten! In de praktijk kunnen kleine zaagfoutjes gauw tot problemen leiden.
Check de gezaagde panelen ook op schroeiplekken. Je kunt deze het beste meteen schoonschuren, nu je er nog goed bij kunt.
Welke zaag
Als je (rechte)panelen wilt zagen gebruik je het beste een -hand-cirkelzaak. Voor rondingen, ellipsen, cirkelvormen heb je een decoupeerzaag nodig. De decoupeerzaag gebruik je ook voor het zagen van sparingen. En tot slot, voor kleinere rechte stukken, of als ergens een hoekje uit moet voor een verbinding, dan kun je natuurlijk de handzaag gebruiken. Een fijn alternatief voor de handzaag is de Japanse trekzaag.
Rechthoekige gaten zagen
Rechthoekige gaten zagen uit een paneel. Dit is nog best een lastig klusje. Er zijn mensen die met een decoupeerzaag zo’n strakke zaagsnede kunnen maken, maar de meeste mensen kunnen beter een cirkelzaag of -japanse-handzaag gebruiken. Je kunt wel een beginnetje maken door (ruim binnen) de hoeken een gat te boren, en van daaruit het eerste stuk met de decoupeerzaag te doen.
Als je goed binnen de lijntjes blijft, kun je achteraf nog corrigeren met een rasp of grove vijl. Na bewerken met een schuurblok(je).
Kun je met een bovenfrees overweg, dan kan je eerst ruim binnen de lijntjes zagen en daarna langs een mal strak wegfrezen.
Schuurblok
Als je de decoupeerzaag gebruikt om een rechthoekig gat uit te zagen moet je bijna altijd nabewerken voor een strak resultaat. Hiervoor gaf ik al het idee van een rasp of grove vijl. Maar ook dit is niet de laatste stap. Gebruik een schuurblok voor de laatste afwerking.
Hoe groter het schuurvlak, hoe strakker het resultaat. Als je googelt op ‘schuurblok’ zul je zien dat er heel veel handige modellen worden aangeboden. Handig vind ik bijvoorbeeld de ergonomische blokjes speciaal voor schuurschijven van 150 mm met klittenband die je aan de zijkanten om het blokje vouwt.
Sandvik had een tijd geleden schuurblokjes met schuurvlak van gehard staal. Praktisch onverslijtbaar. Nu vind ik iets dergelijks met ‘diamant’ schuurvlak in diverse korrels. Dat zou wel eens vergelijkbaar kunnen zijn. Maar ik heb er nog geen ervaring mee…